Греція – Казахстан 5:0. В одну хвіртку
Автор: Footboom.kz

Відбір до Євро-2024. Плей-оф. 21 березня. Афіни. Стадіон "ОРАР Арена". 25 200.

Греція – Казахстан - 5:0 (4:0)

Голи: Бакасетас, 8 (з пенальті), Пелкас, 15, Іоаннідіс, 37, Курбеліс, 40, Тапалов, 85 (автогол).

Греція: Влаходімос, Балдок (Рота, 67), Мавропанос, Хацідіакос (Рецос, 46), Цимікас, Курбеліс, Бакасетас (Бухалакіс, 74), Манталос, Масурас, Пелкас (Якумакіс, 63), Іоаннідіс (Константіліас, 63).

Казахстан: Шацький, Каїров (Тапалов, 46), Бистров, Марочкін, Єрланов, Вороговський, Бейсебеков (Садибеков, 46), Зайнутдінов, Чесноков (Зуєв, 67), Астанов (Оразов, 46), Самородов (Аймбетов, 77).

Попередження: Вороговський, 17, Хацидіакос, 30, Садибеков, 54, Оразов, 67

Судді: Данні Маккелі, Хессель Стеенгстра, Ян де Вріз; суддя VAR – Роб Діперінк, суддя AVAR – Клей Руперті (усі - Нідерланди).

Фоли: 10 (4) – 11 (5)
Передачі–точні: 497–416 (293–260) – 287-210 (127–94)
Точність передач: 84% (89%) – 73% (74%)

{{widget:lineup:25031}}

Несподіванкою від коуча господарів Густаво Пойєта стала поява в центрі оборони, в парі з Мавропаносом, захисника "Кальярі" Пантеліса Хацідіакоса – 27-річний центрдеф за три останні місяці зіграв лише два неповних матчі, пропустивши чотири тури Серії А через проблеми з коліном. Проте Пойєт довірився і йому, і Джорджу Балдоку на правому фланзі (у нього в "Шеффілд Юнайтед" справи теж не надто добре йдуть), а обравши атакувальну формацію, виставив попереду інсайдів Масураса з Пелкасом і Фотіса Іоаннідіса на вістрі. Уругвайський фахівець, схоже, серйозно налаштувався на те, щоб за підтримки своїх трибун забити швидкий гол або два, і, головне, не затратити надмірно багато сил та емоцій перед перельотом до Тбілісі.

Зате стартовий склад збірної Казахстану залишив більше запитань, ніж відповідей: експериментальне тріо центрдефів Бистров-Марочкін-Єрланов, мабуть, у Магомеда Адієва було не від хорошого життя: дискваліфікація Нурали Аліпа, проблеми в Сергія Малого, та й Марат Бистров, загалом-то, не занесе старт сезону в актив. Інсайдери казфутболу писали, що опрацьовували варіант із лівоногим Бактієром Зайнутдіновим у трійці центрдефів, однак тут ще одна напасть трапилася – не встиг набрати кондиції після травми Асхат Тагиберген. Тому Зайнутдінов зіграв центрхава разом з Абзалом Бейсебековим – і, судячи з першого тайму, зі стартовим складом Магомед Адієв явно не вгадав.

І справа навіть не в чотирьох пропущених м'ячах – вірніше, не тільки і не стільки в них. Володіння м'ячем ледь перевалило за тридцять відсотків, лише 127 пасів і менше ста точних: брак понад 25% – у середньому одна з чотирьох передач була неточною, і жодного удару в площину воріт Влаходімоса – з такими показниками складно розраховувати зачепитися за путівку на Євро і на власному полі, із суперником рівня збірної Естонії, яка в паралельному матчі "горіла" у Варшаві – не кажучи вже про те, щоб зачепитися за результат в Афінах.

Власне, вже у стартовій п'ятнадцятихвилинці господарі зробили шикарний заділ – збірна Греції була швидшою, напористішою, нахабнішою та інтенсивнішою. Вже на першій хвилині крос праворуч від Балдока перелетів і своїх, і чужих, щоб уже ліворуч, з підбору і з гострого кута, Цимікас щільно приклався над поперечиною. Команда, націлена на контроль м'яча, таким чином себе просто не вела б. А з акцентом на атаку – так, цілком. Потім верткий і різкий Пелкас буквально з повітря "витрусив" пенальті: сам загострив, сам пробив – нехай і кострубато, але потім спробував знову – Шацький перевів м'яч у стійку, і Пелкас же побіг на підбір, вставивши ногу раніше за Каїрова. Контакт, нехай і майже біля лицьової, привід для Данні Маккелі вказати на "позначку" (лояльне "домашнє" суддівство),  з якої Бакасетас ледь не порвав сітку – 1:0.

Потім саме Пелкас перехопив у районі центрального кола передачу Єрланова (у плані білдапа Темірлан слабший за Аліпа, але Нурали на полі не було і бути не могло) – і за лічені секунди сам же завершив зустрічний випад господарів, головою в падінні – точніше, в ефектному польоті – замкнувши крос Масураса, в якого було вдосталь і простору, і часу, щоб випиляти саме такий пас і саме туди, куди потрібно.

Навряд чи б Чесноков повернув інтригу в матч – хоча Іслам ефектно поборовся біля чужого штрафного майданчика з Цимікасом, відібрав м'яч у захисника "Ліверпуля" та щільно приклався з ударної лівої ноги – рикошетом від Хацідіакоса м'яч вгвинтився в праву від Влаходімоса стійку! Навіть якщо рахунок став би 2:1 – все одно перевага у Греції була надто великою (72:28 за володінням м'ячем після двадцяти хвилин – так Казахстан у цьому відбірковому циклі ще не "возили"). І навіть спроби гостей переломити гру – той же Зайнутдінов сідав глибше, щоб налагодити біля своїх воріт, а попереду навіщось шукали закиданнями невисокого Самородова (габаритного Артура Шушеначева, який взимку поїхав до Ізраїлю, Адієв чомусь проігнорував).

А Греція ударною трихвилинкою наприкінці першого тайму спочатку довела рахунок до великого, а потім – і до зовсім уже непристойного ("плюс чотири" перед перервою – такого не було аж 45 років, з часів перемоги над Фінляндією з рахунком 8:1 – найбільшого грецького успіху в принципі). Третій гол сценарно нагадував другий: Цимікас перехопив пас Бейсебекова, потім Курбеліс запустив "діагональку" на Масураса, який "шведою" випиляв Іоаннідісу на порожню "рамку" (другий асист правого інсайда господарів, якщо що). Нагороду за свій диво-лонгболл опорник греків отримав досить швидко – після стандарту, другим темпом, замкнувши м'який навіс Цимікаса (Марочкіна "перевантажив", Єрланов не встиг підставити голову, а Шацький просто не дотягнувся) – 4:0, установку Густаво Пойєта виконано й перевиконано, а на другий тайм можна було й не виходити.

Хоча Магомед Адієв спробував додати динаміки потрійною заміною в перерві – Оразов відзначився кількома загострюючими передачами та ударом над поперечиною з середньої дистанції, Тапалов підключався вперед і разочок пробив – із рикошетом, у руки Влаходімосу – але гірше, ніж Зайнутдінов на початку другого тайму, коли кіпер господарів по-серйозному вступив у гру. З іншого боку, і у збірної Греції були шанси на п'ятий м'яч – господарі, навіть трохи зменшивши оберти ("просіли" і кількість, і точність передач), доволі ефективно атакували простір, і щонайменше три сейви Ігор Шацький може записати собі в актив. Але толку-то з того? І, напевно, ще символічніше те, що переможну крапку фактично поставили не господарі, а "самостріл" Тапалова на пару з Марочкіним після ще одного стандарту греків – хоча і Бакасетас намагався дубль оформити, і Манталос, уже в кінцівці.

Так буває, коли будь-який спортсмен будь-якого рівня локально стрибає вище голови, роблячи дива і досягаючи несподіваних результатів, а потім, коли, здавалося б, до приголомшливого глобального успіху рукою подати – слідує дуже болюче падіння згори донизу. Ось і збірна Казахстану, мабуть, набила поки що свою найбільшу шишку. Боляче? Безумовно. Закономірно? Теж безумовно. Але зате і цей конкретний матч додасть їжі для роздумів, і весь відбірковий цикл теж.