Нідерланди - Аргентина 2:2, по пенальті - 3:4. Мессі рятує мрію, або Wout-ефект не спрацював
Автор: Дмитрий Малянов

09.12.2022. Чемпіонат світу-2022. 1/4 финала
Катар. Стадион "Лусаил Айконик"
Головний арбітр: Матеу Лаос (Іспанія)
Асистенти: По Себріан Девіс (Іспанія), Роберто Діас Перес (Іспанія)
Нідерланди - Аргентина 2:2, по пенальті - 3:4
Голи: Веггорст, 83, 90+11 - Моліна, 35, Мессі, 73, з пенальті
Нідерланди: Нопперт, Тімбер, ван Дейк, Аке, Думфріс, Блінд (Люк де Йонг, 64), де Рон (Копмейнерс, 46), Френкі де Йонг, Гакпо (Ланг, 113), Бергвейн (Бергейс, 46),  Депай (Веггорст, 78)
Тренер: Луї ван Гал
Аргентина: Еміліано Мартінес, Ромеро (Песселья, 78), Отаменді, Лісандро Мартінес (Ді Марія, 112), Моліна (Монтіель, 105), Акунья (Тальяфіко, 78), Де Пауль (Паредес, 66), Фернандес, Макаллістер, Мессі, Альварес (Лісандро Мартінес, 82)
Тренер: Ліонель Скалоні
Попередження: Тімбер, 43, Веггорст, 45+2, Депай, 76, Бергхейс, 88, Бергвейн, 90+14, Думфріс, 128, 128, Ланг, 128 - Акунья, 43, Ромеро, 45, Лісандро Мартінес, 76, Паредес, 89, Мессі, 90+10, Отаменді, 90+11, Монтіель, 109, Песселья, 112
Вилучення: Думфріс, 128

Це була б дуже красива історія – спасіння гри нідерландцями на останніх секундах основного часу (Wout-ефект у всій красі), вихід до півфіналу з безнадійної ситуації, всі б співали дифірамби тренерському генію досвідченого Луї ван Гала (як же круто зіграли його заміни), котрий завчасно та свідомо готував свою команду до серії пенальті, і все таке інше. З іншого боку, успіх "Ораньє" вбивав би мрію Ліонеля Мессі на виграш чемпіонату світу. Тож одна з красивих історії все ще триває, але далеко не факт, що на неї очікує хепі-енд.

Різниця в рівні та класі суперників якщо і є, то незначна, а тому не дивно, що жодна з команд протягом матчу не мала серйозної ігрової переваги. А в рівних поєдинках майже завжди вирішальними стають всілякі дрібнички та індивідуальна майстерність окремих гравців в певний момент часу. За більш-менш рівної гри у першому таймі аргентинці організували дещо більше атакувальних підходів до воріт нідерландців, але головне – їм вдалося забити. Ліонель Мессі однією геніальною та неочікуваною передачею розрізав оборону суперника, вивівши на ударну позицію Науеля Моліну. Вірджил ван Дейк на якусь мить не встиг до м’яча та не зміг завадити аргентинському латералю пробити з вбивчої позиції повз Андріса Нопперта.

Після голу "Ораньє" перехопили ініціативу, однак Еміліано Мартінес продовжував байдикувати біля власних воріт через відсутність ударів в його бік чи хоча б натяків на реальну гостроту. По перерві історія в принципі продовжились. Перед командою ван Гала як і раніше стояло завдання відігратися, але з моментами біля воріт суперника не складалося від слова "ніяк". "Альбіселестес" в свою чергу діяли за обставинами, втримуючи свою мінімальну перевагу і вичікуючи нагоди провести контратаку. На 72-й хвилині матчу Думфріс необачно сфолив на Акуньї на межі карного майданчика, а Ліонель Мессі чітко реалізував пенальті, зрівнявшись з Габріелем Батістутою за голами на чемпіонатах світу.

Здавалося, матч завершено – Аргентина має комфортну перевагу в рахунку за умови, що у збірної Нідерландів взагалі не клеїться з грою в атаці, і спокійно доведе справу до логічного завершення. Однак у "оранжевих" був інший погляд на ситуацію. Ще в перерві Луї ван Гал зняв з гри Бергвейна та де Рона, замість яких вийшли Бергейс та Копмейнерс, згодом замість Дейлі Блінда з’явився Люк де Йонг, але вирішальним став вихід Веггорста замість Депая.

Через п’ять хвилин після своєї появи на полі Ваут відзначився, скоротивши відставання до мінімуму. Бергейс виконав подачу з правого флангу, а височенний нападник головою переправив м’яча у сітку воріт. В його діях чудово було все – відчуття моменту, вибір та боротьба за позицію і, власне, якісний та точний удар. А ще гол "Ораньє" змусив аргентинців занервувати та повернув інтригу, бо часу залишалося вдосталь, та й Матеу Лаос щедро накинув цілих десять хвилин, за що вже постфактум отримав на горіхи від переможців.

Нідерландці помітно додали наприкінці гри, тиснули на оборону супернику, бо все рівно все ще були загнані в кут. Втрачати, власне, було вже нічого. І ця наполегливість дала свої плоди. На останніх секундах доданого часу іспанський арбітр призначив штрафний удар на користь "Ораньє". Песселья дійсно підштовхнув Веггорста, але до цього й сам Ваут, як на мене, не зовсім чисто діяв у боротьбі проти іншого свого опонента. Майже не сумніваюся в тому, що якби цей епізод стався десь в середині першого тайму, то Матеу Лаос зафіксував би фол в атаці. Але сталося виключно те, що сталося. Гакпо та Копмейнерс провели невеличку нараду стосовно розіграшу стандарту і мало в кого були сумніви, що хтось з них буде завдавати прямого удару, однак Теун несподівано покотив м’яча низом в район 11-метрової позначки, де Ваут Веггорст, на мить випередивши Моліну (дуже схоже на гол, який забивав у першому таймі сам Науель), дещо неоковирним ударом пробив повз Еміліано Мартінеса.

Радості нідерландців не було меж. Ще б пак – команда врятувалася від вильоту, але, як виявилося, це було лише певне відтермінування неминучого. Втім, тоді про це ніхто точно не думав. Своїми голами нідерландці мали б отримати психологічну перевагу над суперником, але в овертаймі від атакувального запалу команди Луї ван Гала не лишилося й сліду. З іншого боку, досвідчений тренер неодноразово запевняв, що він багато працював з командою саме над пробиттям пенальті, а для Нопперта взагалі найняв спеціаліста з роботи саме в цій, скажімо так, галузі. Мовляв, якщо станеться так, що доля виходу в наступний раунд вирішуватиметься в післяматчевій серії, то його гравці будуть мати перевагу.

Аргентинці напевно уважно слідкували за повідомленнями в пресі на цю та інші теми і зробили певні спроби не допустити "лотереї". На відміну від "Ораньє" команда Ліонеля Скалоні в овертаймі мала кілька доволі непоганих гольових моментів, однак рахунок не змінювався – то ван Дейк заблокує удар, то надійно зіграє Нопперт, то штанга прийде на виручку збірній Нідерландів. Тож доля другої путівки до півфіналу також вирішувалася в серії пенальті. Трохи раніше збірна Хорватії створила велику сенсацію, якимось дивом вибивши збірну Бразилії. Ще раніше історичного успіху в серії пенальті досягла збірна Марокко. Тому не дивно, що виникало передчуття ще одного несподіваного учасника 1/2 фіналу ЧС-2022.

Втім, передчуття цього разу підвело. Суперготові до серії пенальті нідерландці двічі поспіль не забили – Еміліано Мартінес блискуче впорався з ударами Вірджіла ван Дейка та Стевена Бергейса. Мессі та Паредес знову забезпечили "альбіселестес" перевагу в два м’ячі. Далі за "Ораньє" забили Копмейнерс, Веггорст та Люк де Йонг, у Аргентини забив Монтіель і мимо пробив Енцо Фернандес, а переможну крапку в цій серії поставив Лаутаро Мартінес.